Oyun

Steam’den TL ile Alınabilecek Oyunlar

Steam, yarın Türk lirası ile işlemleri sonlandırıp dolar üzerinden fiyatlandırma yapmaya başlayacak. Yayıncıların ürünlerini satışa sunduğu fiyatlara bakarsak, henüz TL ile fiyatlandırma sona ermeden alınması mantıklı olan pek çok oyun var.

Dünyanın en büyük oyun platformu olan Steam, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 25 ülkede yerel para birimiyle alışverişleri sonlandıracağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından oyunların fiyatlarının ne olacağı belirsizliğini koruyor. 

Oyunların fiyatlarını TL ve USD cinsinden karşılaştırdığımız bu içerikte, düzenleme etkin hale gelmeden önce alınabilecek oyunlara bir bakış atacağız. Öte yandan bu içerik bir yatırım tavsiyesi değildir, şirketlerin fiyatlandırma politikaları farklı olabilir. Zira MENA bölgesi için tavsiye edilen fiyatlara geliştiriciler uymak zorunda değiller. Sonuçta 69,99 dolarlık bir oyunun tavsiye edilen MENA fiyatı 32,99 dolar oluyor. Fakat çok az geliştirici bu seviyeye iniyor.

Steam’deki yeni dönemin oyunculara neler getireceğini anlattığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

İLGİLİ VİDEO

Steam, Türk Lirası ile Ödeme Almayacak: Peki Bundan Sonra Ne Olacak?

Steam dolara geçmeden önce satın almanız gereken oyunlar:

EA Sports FC 24

Dünyanın en popüler futbol oyunu olan EA Sports FC 24, şu anda Steam’de 69,99 dolardan satılıyor. Yerel fiyatlandırma uygulanmaması durumunda bu oyunu dolarla almak istediğimizde güncel kurla 1.970 TL ödeyeceğiz. Oyunun şu andaki fiyatı ise 1.199 TL. Bu da MENA bölgesi için önerilen fiyat 32,99 dolar iken 41,99 dolardan satışta olduğu anlamına geliyor. 

Baldur’s Gate 3

baldur's gate 3

Pek çok kişiye göre tarihin en iyi RPG oyunu olan Baldur’s Gate 3, 59,99 dolardan, yani güncel kurla 1.689 TL’den satılıyor. Oyunun TL ile satış fiyatı ise şu anda 799 TL. 

Euro Truck Simulator 2

ets 2

Hemen her oyuncunun gönlünde ayrı bir yeri olan Euro Truck Simulator 2, şu anda Steam mağazasında indirimle 74,75 TL, oyunun indirimsiz fiyatı ise 299 TL. ETS 2’nin küresel satış fiyatı ise 29,99 dolar, güncel kurla 563 TL yapıyor. 

Diablo IV

diablo IV

Uzun yıllardır beklenen Diablo IV de büyük ilgi gören yapımlar arasında yer alıyor. Bu yapımın küresel satış fiyatı 69,99 dolar, güncel kurla 1.970 TL olarak gözüküyor. Oyunun TL fiyatlandırması ile sahip olduğu fiyat ise 1.729 TL. 

fm 24

Menajerlik oyunu denildiğinde akla ilk gelen isim olan Football Manager serisinin son oyunu, TL fiyatlandırmasıyla 899 TL’den satışta. Oyunun küresel satış fiyatı 59,99 dolar, yani güncel kurla 1.689 TL. Aradaki 800 TL fark ile yaşınız gençse amatör lisans alıp sonrasında gerçek antrenörlüğe geçiş için yolunuzu açabilirsiniz. 

GTA V

GTA V

Artık almayanın kalmadığı GTA V’in şu anda satış fiyatı 735 TL olsa da oyunun küresel pazarda dolar karşılığı fiyatı 29,99 dolar, yani 844 TL. 20 Kasım’dan önce alınması fayda sağlayacak oyunlardan biri de GTA V.

Battlefield 2042

BF 2042

Popüler FPS oyunu Battlefield 2042 de oyunseverlerin ciddi meblağları gözden çıkardığı yapımlar arasında yer alıyor. Dünya çapında 59,99 dolardan, yani 1.689 TL’den satılan oyunun şu anda mağazadaki fiyatı ise 599,99 TL. 

Cities: Skylines II

Cities: Skylines II

Cities: Skylines II de Türkiye’de en çok satılan oyunlar arasında yer alıyor. Bu yapımın küresel piyasalardaki fiyatının 49,99 dolar olduğunu görüyoruz. Güncel kurla bu oyun 1.408 TL yapıyor. Oyunun şu andaki fiyatı ise 649 TL. 

Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord

Türk oyunseverlerin en sevdiği yapımlardan biri olan Mount & Blade II: Bannerlord, Türk Lirası ile 449,99 TL’den satışa sunulmuş durumda. Küresel fiyatı 49,99 dolar olan oyun, güncel kurla 1.407 TL’ye satılıyor olacak. 

Starfield

Starfield

Küresel piyasada 69,99 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olan Starfield, güncel kurla satılsaydı 1.970 TL’den satılacaktı. Şu anda ise oyunun TL ücretlendirmesindeki fiyatı 899 TL, yani bu rakamın neredeyse yarısı.

Mortal Kombat 11

mortal kombat 11

Mortal Kombat serisinin görkemli bir geri dönüşe imza attığı Mortal Kombat 11 ile birlikte oyunseverler, yeniden dövüş oyunlarına dönüş yapmıştı. Dolar bazında baktığımızda fiyatı 49,99 dolar olan oyunlar arasında yer alan Mortal Kombat 11, bugünün kuruyla almaya kalktığımızda 1.407 TL’ye mal oluyor. Oyunun TL liste fiyatı ise 669 TL.

Elbette ki bu fiyatlar, Steam içerik üreticilerinin tavsiye edilen fiyatlara uymaması durumunda karşımıza çıkacak fiyatlar. Yayıncılar ülkelere göre özel fiyat belirleme hakkına sahipler. Bu durumda yeni düzenleme ile karşımıza çıkacak fiyatlar daha uygun olabilir. 

Az bilinen oyunlarda da durum çok farklı değil gibi duruyor.

Inscyription

inscryption

İndirimsiz hali 60 TL olan bu oyunun küresel fiyatı ise 9.99 dolar (283 TL). Özellikle de hazır indirimdeyken alınabilecek bir oyun. Kart oyunlarına yeni bir soluk getiren oyun oldukça eğlenceli.

Death’s Door

death's door

İşimizin ölenlerin ruhlarını toplamak olduğu bu oyunun fiyatı ise normalde 190 TL. Küresel fiyatı ise 7,90 dolar, yani 223,80 TL. 

Fatum Betula

Fatum Betula

Geleceği kendimizin şekillendirdiği bu yapımın fiyatı sadece 11,50 TL. Dolar üzerinden almaya kalktığımızda ise fiyatı 4,99 dolar, güncel kurla 141,50 TL.

Sayonara Wild Hearts

sayonara wild heartss

105 TL’lik fiyata sahip olan bu oyunu dolarla almaya kalktığımızda ise karşımıza 7,79 dolarlık bir etiket çıkıyor. Bu da 220,69 TL anlamına geliyor.

Cat Quest

cat quest

Diğer aksiyon RPG’lerden farklı olarak bolca sevimli kedi gördüğümüz, çizgi film tadında grafiklere sahip bu oyunun fiyatı yalnızca 21 TL. Dolarla almaya kalktığımızda fiyatı 12,99 dolar (367,99 TL). 

One Finger Death Punch

one finger death punch

Çok güzel zaman harcatan bu eğlencei aksiyon oyununun fiyatı sadece 9,99 TL. Dolarla almaya kalksak fiyatı 4,99 dolar (141,50 TL) oluyor.

Orcs Must Die 3

orcs must die 3

Sonsuz tane Orc öldürdüğümüz bu tekrar tekrar oynanabilen oyunun fiyatı TL ile aldığımızda 280 TL. Dolarla almaya kalktığımızda ise 29,99 dolar (849 TL) ödememiz gerekiyor. 

20 Kasım itibarıyla Türk oyuncuları neler bekliyor?

Epic Games gibi Steam rakibi platformlar, dolara geçebilir mi?

İLGİLİ HABER

Epic Games de Steam Gibi TL’ye Veda Edip, Dolara Geçebilir mi?

Steam dolara geçiş yaptıktan sonra tercih edebileceğiniz platformlar:

İLGİLİ HABER

Madem Steam Dolara Geçti… Buyurun Daha Ucuza Oyun Alabileceğiniz Siteler

Geliştiriciler, Steam’in tavsiye ettiği fiyatlara uyarsa bu durum bizim işimize gelebilir:

İLGİLİ HABER

Steam TL’yi Bıraktıktan Sonra Oyun Fiyatları Nasıl Değişecek? (Yeni Sistem İşimize Gelebilir)
Source link

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu